FC ROMA

FC ROMA

Česká republika, 2016
Námět: Pavla Janoušková Kubečková, Rozálie Kohoutová, Tomáš Bojar
Scénář, režie: Rozálie Kohoutová, Tomáš Bojar
Kamera: Jiří Chod, Rozálie Kohoutová
Střih: Evženie Brabcová
Zvuk: Adam Levý
Účinkují: Pavel Horváth, Patrik Herák
Producent: Pavla Janoušková Kubečková
Produkční společnost: nutprodukce, Bubenská 1, Praha 7, 170 00
Koproducent: HBO Europe – Tereza Polachová, Hanka Kastelicová

Distributor: nutprodukce, krutón
Kontakt: filip@krutonfilm.cz
Kopie: DCP, DVD, .mov
Formát: 16:9
České znění, anglické titulky
Dokumentární film
Stopáž: 76 min
Mezinárodní premiéra: MFF Karlovy Vary – červenec 2016
Česká premiéra: Praha - stadion Bohemians Praha 1906 - 13. 9. 2016

Minulou sezónu nastoupil do nejnižší české fotbalové soutěže nový tým. FC Roma hraje okresní přebor a je složen převážně z romských hráčů. Většina bílých soupeřů zápasy s FC Roma bojkotuje. Pro tým tak začíná trochu zvláštní sezóna. Někdy se hraje, někdy se nehraje, dopředu není nic jisté a klub vyhrává většinu zápasů kontumačně. I přes složitou situaci ale neztrácejí fotbalisté FC Roma entuziasmus a s humorem sobě vlastním bojují jak na hřišti, tak mimo něj. Brankář Patrik se tak z korby popelářského vozu podivuje nesmyslům o zdravotní péči zdarma “pro cikány”, přiznává se ze strachu z muslimů a diví se deseti milionům Čechů, kteří mají vítr z cikánů. S postupující sezónou stoupá klub v tabulce klub výš a výš. Někdy je to ale těžší, než si představovali: ztrácejí se jim míče, hráči holdují marihuaně, fanoušci na ně pokřikují, ať táhnou do práce. Podaří se týmu FC Roma postoupit a přesvědčit okolí, že nejsou agresivní rváči, ale že si prostě jen chtějí zahrát fotbal?

RESPEKT (Jindřiška Bláhová):
“FC Roma po pětasedmdesáti minutách hry vítězí. Chytrým kličkováním mezi stereotypy, rychlou výměnou přímočarých postřehů dostatečně srozumitelných i pro fanouška, který na Romy přivolával Hitlera.”

REFLEX (Tereza Spáčilová):
“Dokument (…) si co do zpracování nezadá s hraným “celovečerákem”, jenž má plnokrevné postavy a svébytnou výtvarnou tvář, není jen banálním příspěvkem do diskuze. A to se cení čím dál tím víc.”